Často kladené otázky

Vy sa pýtate, my odpovedáme

1. Ako mám pripraviť podklad pre rozchodníkové koberce?

Ideálnym podkladom pre rozchodníkový koberec je kvalitný extenzívny strešný substrát. Pri aplikácii na zemi je možné použiť aj záhradnú zeminu. Rozchodníkom sa však bude dobre dariť na akejkoľvek zemine. Podstatené je, aby bola vyrovnaná, pohrabličkovaná a aby dobre prepúšťala vodu. Premočený substrát nie je pre rozchodníky dobrý a mohlo by dochádzať k odhnívaniu koreňov.

2. Ako sú koberce balené?

Koberce sú narezané na rozmery 0,6 x 2 m. Jeden koberec má preto 1,2 m2. Koberce rolujeme do balíkov, podobne ako sa roluje trávnik. Následne ich vieme dodať buď na palete, alebo voľne uložené. Pri preprave nákladným autom koberce zabalíme do sieťky, aby nedošlo k ich vysypaniu z palety.

3. Kedy mám rozchodníkový koberec poliať?

Koberce nikdy nepolievajte zbalené. Aj keď vám prídu v lete a vy ich môžete rozbaliť až na druhý deň, vždy je lepšie ich poliať až po rozbalení. Koberce je vhodné rozbaliť v ten deň, kedy vám boli dodané. Ak ich nemôžete rozbaliť hneď, uložte ich do tieňa. 
Po položení koberce udržujte vlhké približne prvé dva týždne, kým sa zakorenia. 

4. Môžem si k vám prísť po koberce kedykoľvek?

Môžete, ale dajte nám o tom vedieť vopred. Na výdajnom mieste na Jazernej v Rovinke nie sme stále, ale sme tam vždy po dohode. Ak si chcete kúpiť väčšie množstvo kobercov, potrebujeme to vedieť aspoň deň vopred, aby sme ich pripravili. 

5. Koľko vážia koberce? Zmestia sa mi do osobného auta?

To záleží na tom, koľko majú v sebe vody. Rozchodníkový koberec má 15-25 kg/m2. Pri plnom nasýtení vodou má teda jeden kus približne 30 kg. Preto väčšinou hneď na druhý deň po silnom daždi koberce nerolujeme. Priemerná hmotnosť koberca je 20 kg. 
Do bežného rodinného auta sa zmestí 5-10 kobercov. Väčšie množstvo vám vieme doviezť. Odporúčame si so sebou zobrať do kufra nejaký igelit, aby ste si auto zbytočne nezašpinili.